Köln  Derneği Fenerbahçe
28 Haziran 2024

Kurullarımız mazbatalarını aldı

Köln  Derneği Kurullarımız mazbatalarını aldı

Denetim, Disiplin, Sicil, Balotaj, Tarih, Müze ve Arşiv Kurullarının mazbata törenine, Başkanımız Ali Y. Koç, Başkan Vekilimiz Erol Bilecik, Genel Sekreterimiz Burak Çağlan Kızılhan, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sertaç Komsuoğlu, Hamdi Akın, Ahmet Ketenci, Hulusi Belgü, Mustafa Kemal Danabaş, Selma Altay Rodopman, Rıfat Perahya, Alper Alpoğlu ve Cenk Öztanık ile Seçimli Olağan Genel Kurulda Kongre Başkanlık Divanına seçilen Vefa Küçük, eski dönem kurul üyeleri ve yeni dönemde görev yapacak kurul üyeleri katıldı.

Kongre Divan Başkanı Vefa Küçük: Fenerbahçe gemisini beraber yüzdürüyoruz. Sizlerin de çok büyük katkıları ve emekleri olacak. Yönetim Kuruluna da, Kulübümüze de bu katkılarınızla çok büyük fayda sağlayacağınıza kalben inanıyorum. Şimdiden üç sene için sizlere üstün başarılar diliyorum

Kongre Divan Başkanı Vefa Küçük yaptığı açılış konuşmasında kurullarda görev alacaklara başarılar diledi. Vefa Küçük, “Kulübümüzün Sayın Başkanı Ali Koç, değerli Yönetim Kurulu Üyeleri, kurullarımızın saygıdeğer başkanları ve kurul üyesi arkadaşlarım bugün yine bir araya geldik. 9 Haziran’da seçildiniz, 10 Haziran'da itiraz süresi doldu. 10 Haziran Pazartesi günü saat 17.00 itibarıyla seçimlerimiz kesinleşti. Kesinleştikten sonra önce Başkanımıza ve Yönetim Kurulumuza mazbatalarını verdik. Size mazbata vermeden göreve başlayabileceğinizi iletmiştim. Şimdi usul ve adet gereği bugün asıl ve yedek kurul üyesi arkadaşlarımıza mazbata takdim edeceğiz. 16.042 oyla seçildiniz. Başkan ruçhaniyeti gereği sizden 300 oy fazla aldı. Onun da sebebi Başkanın sandığı ve pusulası farklıydı, sizlerin farklıydı. Biz teamül gereğince önce başkan sonra kurulların sandıklarını açmamız gerekirdi ancak ilk defa bu Seçimli Genel Kurulda divanımıza gelen çeşitli talepler ve şikâyetler üzerine aynı anda hem Başkan, Yönetim Kurulu sandığını hem de kurullar sandığını açtırmıştık. Nedense bu seçimde Başkan sandığına, Başkan zarfına kurulların pusulası, kurulların pusulasına da Başkan ve Yönetim Kurulu pusulalarının atıldığını teşhis ettik. Ancak bu neticeye tesir etmedi. 6 bin küsür farkla hem Sayın Ali Koç ve hem de siz kurul üyesi arkadaşlarımız rakibine fark atarak o günkü yarışın galibi oldular. Ben Başkanımıza, Yönetim Kurulumuza başarıları o zaman da dilemiştim, aynı dileğimi burada bir kere daha tekrarlıyorum. Şimdi sıra siz değerli kurul üyelerimize. İçinizde bazı arkadaşlar üçüncü dönem bazı arkadaşlarımız ikinci dönem seçiliyorlar. Sayısı çok az da olsa bu dönem kurullara giren arkadaşlarımız var. Son üç dönem Seçimli Genel Kurulu ben yönettim, kim kazandı, kim listede, kim liste dışında hafızama kazıdım. Allah dördüncüyü nasip ederse o zaman bu konuşmanın benzerini dördüncü kez yapmış olurum.

Genel Kurulu yönetirken çok zorluk çekmedik. Yanımda benim gibi tecrübeli 6 arkadaşım vardı. Çok şükür Genel Kurulu başladığı gibi sağ salim bitirdik.

Demokratik bir seçim oldu. Bu demokratik seçimde 47 sandık vardı. 47 sandıkta da Sayın Ali Koç, Yönetim Kurulu ve kurullara aday gösterdiği arkadaşlarımızın tamamı ki sizler kazandınız. Sizlere de görevlerinizde başarılar diliyorum. Hepimiz Fenerbahçeliyiz, Fenerbahçe gemisini beraber yüzdürüyoruz. Sizlerin de çok büyük katkıları ve emekleri olacak. Yönetim Kuruluna da, Kulübümüze de bu katkılarınızla çok büyük fayda sağlayacağınıza kalben inanıyorum. Şimdiden üç sene için sizlere üstün başarılar diliyorum. Saygılar ve sevgiler sunuyorum.” dedi.

Başkanımız Ali Y. Koç: Şartlar ne olursa olsun bizlere olan inancı kırılmayan Kongre Üyelerimiz sayesinde üçüncü kez başkan seçilmiş bulunuyorum

Ardından söz alan Başkanımız Ali Y. Koç, “Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kurullarının değerli Başkan ve Kurul Üyeleri, Sevgili Vefa Bey Başkanım, Yönetim Kurulundaki arkadaşlarım hepiniz saygı ve sevgiyle kucaklıyorum, güzel bir yaz akşamında milli takımımızın müthiş bir zaferi sonrasında güzel bir aile toplantısında sizlerle beraber olmaktan dolayı ben ve Yönetim Kurulundaki arkadaşlarım son derece mutluyuz. Zahmet edip katıldığınız için de hepinize ayrı ayrı teşekkür ederiz. Ve inşallah önümüzdeki 3 sene boyunca bu ve bundan sonra ki yapacağımız pek çok toplantının, pek çok birlik ve beraberliğin keyifli anlarının başlangıcı olur diye temenni ediyorum.

Bugün, bir önceki dönem kurullarda hizmet etmiş ama bu dönem hizmet etmeyecek arkadaşlarımız ve bundan sonraki 3 yıllık dönemde biraz sonra mazbatalarını alacak arkadaşlarımızla beraberiz.

49 kişi var, şu an katılım 46 yani yeni dönemde hizmet edecek 3 kişi katılamadılar. Plaket alacak bir önceki kurul üyelerinden de 17 kişiler, onlardan 6 kişi katılamadı, 11 kişi burada. Yönetim Kurulumuzda 11 kişi olarak sizlerle hep beraberiz. Sizlere bir kez daha katıldığınız için teşekkür ediyorum. Evet, bir Genel Kurulu daha geride bıraktık. Sizlerin sayesinde sizler gibi bizlere şartlar ne olursa olsun inancı kırılmayan Kongre Üyelerimiz sayesinde üçüncü kez başkan seçilmiş bulunuyorum.

Başkanımız Ali Y. Koç: Fenerbahçe’yi beklentilerimizin ötesinde başarılara inşallah hep beraber ulaştıracağız

Ben ve Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımız Genel Kurulda da ifade ettiğimiz gibi Fenerbahçe çağının başlangıcı ifade ettiğim bu dönemi inşallah hep beraber omuz omuza, birbirimizden güç alarak, birbirimize güç vererek Fenerbahçe’yi beklentilerimizin ötesinde başarılara inşallah hep beraber ulaştıracağız.

Başkanımız Ali Y. Koç: Vazifelerini Kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda heyecanla, gönülden arzu ve istekle yerine getiren tüm Kurul Üyelerine hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimi iletmek istiyorum

Ben öncelikle bir önceki dönemde Fenerbahçemize hizmet eden, samimi ve yoğun bir şekilde çalışan, kurullarının vazifelerini Kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda heyecanla, gönülden arzu ve istekle yerine getiren tüm Kurul Üyelerine hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimi ve şükranlarımızı iletmek istiyorum. 
Her ne kadar bazı arkadaşlarımızın resmi hizmet süreci bitmiş olsa da resmiyeti kaldırıyorum. Sizlerin, tanıdığım kadarıyla -bazılarınızı çok iyi tanıyorum, bazılarınızı iyi, bazılarınızı da daha az tanıyorum- resmi göreviniz olsun ya da olmasın Fenerbahçe aşkınızdan dolayı sonuna kadar Fenerbahçe için mücadele etmeye, hizmet etmeye devam edeceğinizden zerre kadar şüphemiz yok.

Başkanımız Ali Y. Koç: Bizlere olan kayıtsız şartsız inancınızın meyvelerini hep beraber bu dönemde toplarız, toplayacağız

Yeni dönemdeki kurullarda olacak arkadaşlarımıza da bir kez daha ‘hoş geldiniz’ diyorum. Yeni göreviniz hayırlı, uğurlu olsun. İnşallah bir önceki dönemde yapılanların üstüne koyarak yeni dönemde sizler de hizmet etmeye devam edersiniz. Çünkü önemli olan iyi günde de kötü günde de kayıtsız şartsız Fenerbahçe menfaatleri doğrultusunda hizmet etmek. Ben, iyi günde kötü günde derken özellikle sizlere kötü günlerde bir gram şüphe etmeden bizlere destek olduğunuz için, yeri geldiği zaman motive ettiğiniz için, yeri geldiği zaman ayağa kaldırdığınız için hepinize çok çok teşekkür ediyorum. Sözler bu teşekkürü ifade etmekte tabii ki yetersiz kalıyor ama inşallah seçimlerde de ifade ettiğim gibi bizlere olan kayıtsız şartsız inancınızın meyvelerini hep beraber bu dönemde toplarız, toplayacağız.

Bir teşekkür de Sayın Vefa Küçük’e etmek istiyorum. Vefa Bey, ‘üç seçim yönettim’ diyor, herhalde milyonların temsil ettiği, milyonların parçası olduğu bu camiada Genel Kurul yönetmede ondan daha tecrübeli kimse yoktur. O ve beraber yönettiği 6 kişi sayesinde herkese, tüm Türkiye’ye örnek olacak bir seçim sürecini hayırlısıyla uğurlusuyla tamamladık. Onun içinde kendilerine çok çok teşekkür ediyorum. Ve size daha nice Genel Kurul yönetmeyi temenni ediyorum.

Başkanımız Ali Y. Koç: Fenerbahçe Spor Kulübü’nün seçimleri açık ara tüm spor kulüpleri arasında en yüksek sayı

Evet, ‘Örnek bir seçim yaptık’ dedik, doğru. Açık ara Fenerbahçe Spor Kulübü’nün seçimleri tüm spor kulüpleri arasında en yüksek sayı. Bu sene Erol Bey’in liderlik yaptığı ve Türkiye’de ilk defa olacak bir konuya imza atmak istemiştik, Elektronik Genel Kurul, İstanbul dışında olanların stadımıza gelmeden oylarını kullanabileceği bütün altyapıyı devletimizle birlikte Fenerbahçe gerçekleştirmiştir. 

Bu zaten şu an hali hazırda halka açık şirketlerde yapılan bir uygulama, biz de bunu bu seçimde kesinlikle yapacağımızı düşündük ancak seçime çok az bir süre kala MKK dedi ki, ‘Biz çok emin değiliz. Bu kadar yüklü bir seçimi biz daha önce hiç test etmedik. Biraz çekiniyoruz. Acaba bu sefer değil de bir sonrakinde yapar mısınız?’ dediler. Biz de kabul ettik. Kaş yaparken göz çıkmasın diye.

İnanıyorum ki bunu yaptığımız zaman katılımlar %90’ları görecektir. Bu bir ilk olacaktır. Başka kulüplerin bundan yararlanacağından hiç şüphem yoktur. Ama biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak tamamen altyapımızla, teknolojimizle hazırız. Devletimiz de mevzuatıyla hazır. O mevzuatın çıkmasında da bizlerin çorbada tuzu değil, çok daha fazla katkısı olduğunu söyleyebilirim.

Başkanımız Ali Y. Koç: Fenerbahçe’nin seçimleri kulübümüzün ne kadar büyük olduğunun bir göstergesi

Renkli, heyecanlı bir seçim bıraktık geride. Seçimden bir gece önce bir Kongre Üyemizin nikâh şahitliğini yapmaya giderken telefon çaldı. Ben genelde tanımadığım telefonları açmam. Bunu açtım. Karşımda Sayın Aziz Yıldırım vardı. ‘Ben teklifini kabul ediyorum.’ dedi. ‘Tamam Başkanım’ dedim. ‘Bir şartım var, ulusal kanalda olacak ve moderatörsüz olacak.’ dedi.

‘Başkanım saat 20.00, birkaç saat içinde nasıl ulusal kanal bulacağız? Moderatörsüz kabul ederler mi onu da bilmiyorum. İsterseniz Fenerbahçe TV’de yapalım.’ dedim. ‘Fenerbahçe TV olmasın, ulusal bir kanal olsun, herkes izlesin istiyorum.’ dedi. Ben nikâha gittim. Sonra yurt dışı derneklerimizin 500 küsur kişilik bir tekne gezisi vardı. Ona katıldım. O arada Erol Bey ve ekibimiz, Aziz Bey’in ekibiyle beraber bir kanal tespit ettiler. Tabii bu haber çıkınca kanallar sıraya girdiler. Bu, Fenerbahçe’nin büyüklüğünün göstergelerinden bir tanesi. Sonra Habertürk televizyonu seçildi. Neredeyse hiç reklam yapmadan, spontane bir şekilde gerçekleşen, Fenerbahçe Spor Kulübü’nde başkanlık yapmış iki kişinin cumartesi akşamı saat 11.00’da televizyona çıkıp neredeyse televizyon izleyenlerin yarısının izlediği bir program olması bir kez daha Fenerbahçe’nin ne kadar büyük olduğunu bizlere gösterdi.

Bir rakibimiz şampiyon oldu, üç gün ya konuşuldu, konuşulmadı. Fenerbahçe’nin yeni hocası, Fenerbahçe’nin seçimleri konuşuldu.

Bu kulübün ne kadar güçlü, kudretli, kuvvetli olduğunu iyi anımsamalıyız ve bu camianın gücünü, enerjisini birbirimize değil, dışarıya vermesi gerektiği zamanlar da çoktan gelip geçmiştir.

Başkanımız Ali Y. Koç: İnşallah bundan sonra enerjimizi birbirimizle uğraşmakla değil, bizle uğraşanlara veririz. Biz camia olarak bir şeye odaklandığımız zaman kimse bizim önümüze geçemez

İki aday sahneye çıktılar, birbirlerini kutladılar, Kongre Üyelerimize hitap ettiler ve artık Fenerbahçe’de normalleşme sürecinin işaret fişeğini ateşlediler. İnşallah bu samimi bir gelişmedir.

İnşallah herkes sözünün arkasında durur ve biz Fenerbahçeliler bundan sonra enerjimizi birbirimizle uğraşmakla değil, bizle uğraşanlara veririz.

Biz camia olarak bir şeye odaklandığımız zaman kimse bizim önümüze geçemez. Bunu bütün tarihimiz boyunca gösterdik, yakın tarihte de en son 3 Temmuz’da göstermiş olduk.

Ben bu konuda ‘Bir adım atana on adım atarım’ dedim. Ben ve arkadaşlarım aynı noktadayız.”

Daha sonra Başkanımız Ali Y. Koç, önceki dönemde görev alan Kurul Üyelerine teşekkür plaketi verdi.

Yeni dönemde görev alacak Kurul Üyelerine ise mazbatalarını Başkanımız Ali Y. Koç ve Kongre Divan Başkanı Vefa Küçük takdim etti.

Törenin ardından Kurul Üyeleri, Başkanımız Ali Y. Koç ve Kongre Divan Başkanı Vefa Küçük ile toplu olarak fotoğraf çektirdi.